009 Price of Oranges

Example 009
A store sells the same quality of oranges graded as to size. A grade of orange 2½-inch in diameter sells \$3.00 per dozen. What should be the cost of grade 2-inch in diameter?
 

Solution 009

 
 
 
Subscribe to MATHalino on