Lead needed to coat a cable

How much lead is needed to coat a cable, 55mm in diameter, if the cable is 5km long and the lead coat is 4mm thick. 11.4x10^3 kg/m^3 for the density of the lead.

Radius of uncoated cable = 55/2 = 27.5 mm = 0.0275 m
Radius of coated cable = 55/2 + 4 = 31.5 mm = 0.0315 m
Length of cable = 5000 m
 

Required volume of lead
V=π(0.031520.02752)(5000)=1.18π  m3
 

Required mass of lead
m=ρV=(11.4×103)(1.18π)=42,260.70  kg