Density of compressed oxygen gas in the cylinder
A cylindrical gas bottle has internal dimensions of 18cm in diameter and 49cm in height. It is designed to contain compressed oxygen gas. The bottle has a mass of 1.75kg when empty and 3.15kg when full of oxygen gas. What is the density of the oxygen gas in a full bottle in kg/m^3?
Re: Cylinders
Volume of oxygen gas
V=14π(18100)2(49100)=0.003969π m3
Mass of oxygen gas
m=3.15−1.75=1.4 kg
Density of oxygen gas
ρ=mV=1.40.003969π=112.28 kg/m3